PROGRAM/VEM SOM SÄNDER
SVT:s nyheter
Två anställda ska ha andats in rök på en ubåt på varvet i Karlskrona. Detaljerna kring händelsen är än så länge få.
Published :Under veckan har flera högstadieelever fått testa på att praoa som soldater på Marinbasen. När SVT träffar dem är de i full fart med att bygga bivacker i Tjurkös skogar.
Published :När höstmörkret nu kommer ökar antalet viltolyckor. Mathias Gustafsson och hunden Luna jobbar med eftersök. – En tråkig uppmaning, men håll hastigheten och håll koll i vägrenen.
Published :Att personuppgifter röjts när Karlskrona kommun bytte från en skolplattform till en annan är allvarligt, konstaterar förvaltningschef Henning Fuhrman på kunskapsförvaltningen. – Vi har nu köpt in en programvara som ska förhindra att detta händer igen, säger han.
Published :Väggabadet i Karlshamn har tvingats stänga akut efter att man upptäckt allvarliga arbetsmiljörisker. Efter ytterligare utredningar visar det sig att det är en potentiell livsfara för de som jobbar i källaren på badet.
Published :Sju föräldrars skyddade identiteter har röjts i samband med bytet av skolplattform för skolorna i Karlskrona kommun.
Published :En 24-årig man försökte döda en man genom att hugga honom med en kniv. Upprinnelsen var en konflikt om en dosa snus fylld med kokain. Nu döms 24-åringen till fyra års fängelse för försök till dråp.
Published :Vem är det som kör egentligen? Faktiskt ingen alls. I Johannishus hittar vi den unika robottraktorn – som kör helt av sig själv.
Published :En anställd på Volvo i Olofström fick livshotande skador efter en klämolycka förra året. Nu ska företaget betala 23,3 miljoner kronor i företagsbot för arbetsmiljöbrott.
Published :Efter branden i augusti 2025 är tomten i centrala Karlshamn fortfarande brandskadad. Men kommunen kräver återuppbyggnad i slutet av den här månaden – annars blir det svidande straffavgift för ägaren.
Published :När det har brunnit kan fastighetsägare och kommuner ha olika syn på hur snabbt återuppbyggnad eller rivning ska ske. Men vad är det som gäller?
Published :Personal på ett boende i Sölvesborgs kommun upplever att de inte kan ta sin rast ostört och att bemanningen inte räcker. Nu begär skyddsombudet att Arbetsmiljöverket ingriper.
Published :Förra veckan kom beskedet att flera gymnasierektorer i Karlskrona väljer att delvis slopa den kritiserade skolplattformen Haldor. I Ronneby har fackförbundet Sveriges Lärare gett en mer positiv bild av införandet, men nu höjs röster av missnöje.
Published :Värmen i den brinnande containern blev för hög när räddningstjänsten skulle genomföra sin övning – men deltagarna missförstod uppmaningen att övningen skulle avbrytas. Händelsen ledde till att tre medarbetare fick brännskador, vilket nu anmäls till Arbetsmiljöverket.
Published :Planer finns för en ny telefonmast som ska stärka kapaciteten för telefoni och 5G på Almö. Processen går dock ovanligt långsamt, bland annat på grund av att stora delar av ön är naturreservat. – Alla operatörer vill få till en lösning, säger Björn Lindberg som är nätexpert på Tele2.
Published :Trots att hon har testat alla leverantörer som hon känner till lyckas Anne-Marie Karlsson inte få en stabil uppkoppling på sin läkarklinik på Almö. – Det är inte försvarbart, säger hon.
Published :Radio hits
Fakturer och Brev
Nya Hamngatan 11
852 29 Sundsvall
Program
Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Med John klockan 15:00 - 18:00
Snacka om nyheter och väder och tips om tv program
Metal + Hardrock. kväll i radiohits på Onsdagar programledare i bland det kan vara John heller Arne men de mästa är rock non stop med det bästa rocklåtar som du aldring lyssna på vi spelar från 60-talet rock till 00talet och du kan önska en låt på radiohits
Det sänds på Onsdagar klockan 19:00 till 00:00
Studio/
Prata med Arne hansson Ring mellan kl. 10:00 - 16:00
Måndag till Fredag 070- 883 99 35
Ha en studiebesök oss hos på radiohits boka en tid och dag
Allmänna frågor
och musik och adressen radiohitsjohnsradio (a) gmail.com ta bort bra ()
Vi ta in Låtar som ni vill lyssna på
Ta kotakt musikläggare om den passa in vår arkiv
Man kan förvänta sig svar inom 48 timmar och endast på kontorstid, dvs inte kvällar och helger. Man får naturligtvis skicka mail när man vill
Log in Sign up